Конспект логопедичного заняття з автоматизації звуку ц. «Автоматизація поставленого звуку у складах, словах та у реченнях» індивідуальне логопедичне заняття – урок у молодших класах

Олена Соловйова
Конспект індивідуального заняття «Автоматизація звуку [ц] у складах»

Заняття 2

У складах складах.

Ціль: автоматизувати звук [ц] у зворотних складах, в складах(інтервокальне становище, у прямих відкритих складах.

Завдання:

1. Розвиток м'язів артикуляції, м'язів язика.

2. Розвитком мовного дихання.

3. Розвиток дрібної моторики.

4. Робота над автоматизацією звуку [з] у зворотних складах, в складах(інтервокальне становище, у прямих відкритих складах.

5. Розвиток фонематичного сприйняття.

Хід заняття

I.Орг. момент

Сьогодні ми вирушимо у подорож на маленьких корабликах. А хто головний на кораблі?

Правильно, капітане.

II. Основна частина

1. Розвиток мовного дихання

Ти будеш капітаном цього корабля, а я цього. Влаштуємо змагання. Чиї швидше? (дуємо довгим повітряним струменем посередині)

Ось ми підпливли до берега і посигналили: у-у-у-у

2. Пальчикова гімнастика «Мишки»

Почувши наш сигнал, прибігли мишки.

Вийшли мишки якось .

Подивитися яку годину (відсуваємо рукав на лівій руці правою рукою)

Один два три чотири (ставимо лікті на стіл і загинаємо по черзі чотири пальці)

Мишки смикнули за гирі (стискаємо та розтискаємо кулачки)

Раз два три чотири п'ять (Загинаємо по черзі п'ять пальців)

І пішли гуляти знову (перебираємо пальчиками обох рук по столу).

3. Артикуляційна гімнастика

На березі ми зустріли своїх друзів та зраділи «Посмішка», поцілувалися «Трубочка».

Друзі запросили нас у гості. Налили нам чаю в «Чашечки». Давай покажемо. Почастували «Смачним варенням» (кругові рухи широкою мовою по губах). І лісовими грибами «Грибочок».

4. Уточнення артикуляції звуку(Ц)

Наші друзі коники зраділи нашій зустрічі та заскрекотали. Згадаймо, який звук вимовляє коник? (Ц-Ц-Ц). Згадаймо артикуляцію цього звуку. (Губи в посмішці, язик за нижніми зубами). Розкажи це який звук? (Згідний)

5. Автоматизація звуку [ц] у зворотних складах

Затріщав коник Ц-Ц-Ц, а потім

АЦ – АЦ – АЦ – АЦ – АЦ

ОЦ – ОЦ – ОЦ – ОЦ – ОЦ

УЦ – УЦ – УЦ – УЦ – УЦ

ЫЦ – ЫЦ – ЫЦ – ЫЦ – ЫЦ

ІЦ – ІЦ – ІЦ – ІЦ – ІЦ

ЄЦ – ЄЦ – ЄЦ – ЄЦ – ЄЦ

ЄЦ – ЄЦ – ЄЦ – ЄЦ – ЄЦ

ЮЦ – ЮЦ – ЮЦ – ЮЦ – ЮЦ

ЯЦ – ЯЦ – ЯЦ – ЯЦ – ЯЦ

6. Автоматизація звуку [ц] у прямих складах

Мишки запропонували пограти у гру «Повторяшка».

ЦА ЦА ЦА ЦА ЦА

ЦО ЦО ЦО ЦО ЦО

ЦУ ЦУ ЦУ ЦУ ЦУ

ЦИ – ЦИ ЦИ ЦИ ЦИ

ЦЕ – ЦЕ ЦЕ ЦЕ ЦЕ

7. Автоматизація звуку[ц] в інтервокальних складах

А курчата запропонували заспівати пісеньку:

АЦА – АЦО – АЦУ – АЦІ – АЦЕ

УЦА – УЦО – УЦУ – УЦІ – УЦІ

ЫЦА – ЫЦО – ЫЦУ – ЫЦИ – ЫЦЕ

ЄЦА – ЄЦО – ЄЦУ – ЄЦІ – ЄЦЕ

ОЦА – ОЦО – ОЦУ – ОЦІ – ОЦЕ

ІЦА – ІЦО – ІЦУ – ІЦІ – ІЦЕ

8. Фонематичний аналіз слова курка. Словникова робота.

Раптом курча побачило якісь аркуші. Ніяк не може зрозуміти, що там намальовано. Спробуй зібрати малюнок ти.

(Збирає малюнок, розрізаний на шматочки).

Хто зображений на малюнку? (Куриця).

А хто вона така? (Куриця - свійський птах).

Де знаходиться звук(Ц? (У середині слова)

Розділи слово курка на складискільки складів у цьому слові?

9. Підсумок:

Ми дуже добре сьогодні позаймалися. Скажи, з яким звуком ми сьогодні грали? Сподобалось тобі заняття? Наші друзі прощаються з тобою і просять тебе виконати домашнє завдання, яке вони тобі приготували.

Публікації на тему:

Конспект індивідуального корекційного заняття «Автоматизація звуку [р] у складах»Муніципальний казенний дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок «Посмішка», м. Жиздра Структура індивідуального корекційного.

Конспект індивідуального логопедичного заняття «Автоматизація звуку [Л] у складах та словах. Наш гість - Лунтік»Мета: правильно і чітко вимовляти звук [Л] у складах та словах. Завдання: Корекційно-освітні: -автоматизувати звук [Л] у складах,.

Конспект індивідуального логопедичного заняття «Автоматизація звуку [С] у складах, словах»Конспект індивідуального логопедичного заняття "Автоматизація звуку [С] у складах, словах" Вчитель-логопед Вишнякова О. А. Мета: автоматизувати.

Мета: автоматизувати звук [р] у складах, словах. Завдання: Корекційно-освітні: - закріплювати правильну вимову звуку [р].

Конспект індивідуального логопедичного заняття. Тема: Автоматизація звуку [Ж] у складах та словах. («У гостях у жука Жана»)Мета: автоматизація звуку [Ж] у складах, словах. Завдання: корекційно – освітні: уточнити артикуляцію та ізольовану вимову.

Тема: Звук "Ц".
Завдання:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Формувати вміння узагальнювати слова групи.
Розвивати фонематичний слух.
Формувати артикуляційну та дрібну моторику.
Продовжувати закріплювати звук «Ц» у складах, словах, фразах,
речення та тексти.
Продовжувати формувати вміння узгодити числівники з
іменниками.
Формувати вміння відповідати питання повною відповіддю.
Формувати вміння переказувати текст із опорою на картинки.
Виховувати посидючість та акуратність.
Обладнання: картинки із зображенням кольорів; схема артикуляції
звуку; картинки із зображенням артикуляційної гімнастики; картинка з
зображенням яєць, у яких написані склади; предметні картинки для
ігри «Доскажи слівце»; картинка із зображенням гудзиків; опорні
картинки для складання оповідання.
Хід заняття:
Організаційний момент.
1.
Логопед: Привіт, ім'я дитини. Перед тобою лежать картинки.
Перерахуй, що на них намальовано. Як, одним словом можна назвати
картинки?
Дитина: Квіти.
Який перший звук у слові квіти?
Дитина: Звук "Ц".
Логопед: Який це звук?
Дитина: Згодна, тверда, глуха.
Логопед: На занятті ми будемо правильно вимовляти слова зі звуком
"Ц". Пригадаймо, що при вимові звуку «Ц» кінчик мови
знаходиться за верхніми зубами, а повітряний струмінь при цьому виходить із
великим натиском.
2.
Розвиток фонематичного слуху.
Основна частина.

Гра «Злови слова зі звуком «Ц».
Плесни в долоні, якщо почуєш у словах звук «Ц».
Сумка та блюдце;
Яйце та осінь;
Курча та годинник;
Індіанець і Кубок.
Артикуляційна гімнастика.
"Часики".
Ротик свій відкрий - язичок покажи,
А потім язичком праворуч, ліворуч походь.
«Гойдалка».
Широко відкрий свій рот - язичок покажи,
А потім язичок вгору підніми, а потім униз опусти.
«Коника».
Язичок мій як конячка.
Вгору його я підніму,
І коня покажу.
"Смачне варення".
Ротик ти скоріше відкрий - язичок покажи,
І язичком ти губки оближ.
Автоматизація звуку «Ц» у складах.
Дитині пропонується кілька намальованих яєць. Під кожним із них
написані склади зі звуком "Ц". Ти маєш прочитати всі склади та вибрати
тільки варені яйця, які позначені складом «ЦА» і розкрилися їх
олівцем жовтого кольору.
Пальчикова гімнастика.
Пальці ти порахуй
І скоріше загинай.
Раз, два, три, чотири, п'ять
Пальці порахуй знову.
Як тільки починається рахунок, дитина загинає по одному пальцю,
починаючи з великого пальця.
Автоматизація звуку "Ц" у словах.
Гра «Доскажи слівце».
Дитині пропонується, спираючись на картинки утворити слова, додаючи
склади "ЦА" і "ЦИ", співвіднести картинку зі словом.
ЦА

Кури……
Птахи….
Сіні….
Спи….
ЦИ
Ножні…..
Молодий……
Огірок…….
Птен………
Гудзи…….
Фізкультхвилинка «Курчата».
Вийшли ми погуляти,
Дитина виконує марш дома.
І курчат пошукати.
Ішли, йшли двох знайшли,
Прогулянка на місці.
Ліворуч трохи відійшли ще двох знайшли.
Зробити кілька кроків ліворуч.
Праворуч трохи відійшли одного знайшли.
Зробити кілька кроків праворуч.
Курчат знайшли і додому пішли.
Прогулянка на місці.
Автоматизація звуку "Ц" у фразовому мовленні.
Гра «Кольорові гудзики».
На малюнку намальовано кілька гудзиків, дитині пропонується
порахувати гудзики. Вважати треба так: один цілий гудзик, два цілих
гудзики і таке інше. Потім дитині пропонується розфарбувати гудзики.
кольорові олівці.
Автоматизація звуку «Ц» у реченнях.
Гра «Сам склади пропозицію».
Логопед: Я пропоную тобі відповісти на запитання, а потім повністю
вимовити пропозицію.
Чим ми розрізаємо папір? Відповідь дитини: Папір ми розрізаємо
ножицями.
Чим ми витираємо обличчя та руки?
Що ми ставимо у воду?
Хто виводиться із яйця?

Автоматизація звуку "Ц" у тексті.
Послухай мою розповідь і за допомогою картинок перекажи її.
Цип.
У мами – курки було одинадцять курчат. Найменшого
курчата звали Цип. Цип був дуже цікавим курчатом. Збираючи
квіти, Цип побачив колодязь, він вирішив зазирнути в нього і мало не впав у
Криниця. Мама курка відвела Ципа додому і більше нікуди одного не
пускала.
3.
Який звук на занятті ти намагався вимовляти правильно?
Що тобі запам'яталося?
Ти молодець! До наступної зустрічі!
Заключна частина.

Ціль:постановка звуку [ц].

Завдання:

  • Корекційно-освітні:
    • дати характеристику та правильну артикуляцію звуку [ц];
    • сформувати вміння правильного виголошення звуку [ц], за наслідуванням;
    • навчити вимовляти звук [ц] ізольовано.
  • Корекційно-розвиваючі:
    • розвивати загальну, дрібну, артикуляційну моторику; правильний повітряний струмінь; фонематичне сприйняття;
    • удосконалювати вміння розуміти звернене мовлення;
    • розвивати ВПФ.
  • Корекційно-виховні:
    • підвищувати самооцінку дитини, сприяти покращенню її емоційного благополуччя.
    • підтримувати інтерес до логопедичних занять.

Матеріали:запрошення, іграшка Звукознайка та їжачок, посібник для розвитку повітряного струменя (по темі осінь), мольберт із зображенням дерева або його макет, картки для виконання артикуляційної гімнастики, картка з умовним символом звуку [Ц].

ХІД ЗАНЯТТЯ

1. Організаційний момент

Логопед.Привіт, ім'я дитини, я дуже рада бачити тебе.

Дитина.

Логопед. Подивися нам прийшла запрошення, прочитаємо її.
Читає листівку. Звукознайка та один із його друзів запрошують нас у гості, але хто ж цей друг ми дізнаємося лише тоді, коли дійдемо до міста. Приймемо запрошення Звукознайки та його друга?

Дитина.

Логопед.Але потрапити туди не так просто, ми повинні пройти через чарівний сад і виконати всі завдання, які залишив нам Звукознайка і лише тоді зможемо дістатися місця. Ти згоден(а) мені допомагати та виконувати всі завдання старанно?

Дитина.

Логопед.Тоді в дорогу!

2. Виховання сильного тривалого спрямованого плавного повітряного струменя

Логопед.Ось цей сад, але всі стежки в ньому засипало осіннім листям. І перше завдання від Звукознайки потрібно розчистити стежки, але не чіпаючи листя руками. Який хитрий Звукознайко! Як нам це зробити?

(Якщо дитина не здогадується можна поставити навідні питання. Наприклад: Як вітерець прибирає стежки?)

Дитина.Подути.

Дитині пропонується посібник та зображенням дерева, від якого в різні боки відходять 2-3 листи. Їх необхідно здути убік (під дерево).

Логопед.Відмінно всі доріжки ти прибрав(ла) продовжуємо шлях!

3. Розвиток артикуляторного праксису

Логопед.Ой, подивися, який цікавий кущ росте у цьому саду.

Логопед звертає увагу дитини на зображення куща на мольберті (магнітній дошці або його макет) розташованого поруч із дзеркалом. Замість листя на ньому картинки (лопата, пиріжок, човен, котушка, гірка) для виконання гімнастики артикуляції. У менш помітному місці, щоб ця картинка була знайдена останньою, прикріплена картинка артикуляційним укладом звуку[ц].

Логопед.Звукознайка просить нас сісти на стільчик перед дзеркалом, згадати які вправи для язичка позначають ці картинки і виконати їх красиво.

Дитина.Називає картинку і виконує вправу, дивлячись у дзеркало.

Логопед.Молодець і з цим завданням ти впорався прекрасно.

4. Формування артикуляційного укладу звуку [ц]

Логопед.А це що за картинка? Звертає увагу дитини на картинку з укладом артикуляції.Це Звукознайка залишив нам казку про звук [ц], але казку не просту – з рухами. Я читатиму її, а ти показуватиму?

Дитина.

Пояснення звуку артикуляції.

Текст казки для читання дитині дорослим

дії, які виконує дитина на прохання дорослого

Вітерець у темній та сирій печері. Його охороняє язик, який ліг на підлогу печери розтягнувся, ніяк його не обійдеш. постукати нижніми зубами об верхні
відкрити рота
широку розпластану мову покласти на дно ротової порожнини
Раптом язик підняв спину до стелі, а своїми боками притискається до верхніх зубів, тепер вітерцю ще важче вибратися. зробити язик гіркою: бічні краї притиснути до верхніх корінних зубів, а кінчик язика вперти в нижні зуби.
Але як тільки язик своєю передньою частиною нагинається до нижніх зубів, вирішивши пошепотітися з ними. Вітерець тут же скочується по його спині, як по гірці. Він з'їжджає до нижніх зубів. залишивши невелику відстань між зубами, довго подути на кінчик язика, вимовити звук [с].
Зуби не встигають зімкнутися і загородити шлях вітерцем, між ними залишається маленька щілина. посміхнутися, злегка оголивши зуби розімкнувши їх (відстань 1-2 мм).
язик гнівається на зуби за те, що не втримали вітерця. язик опускається до нижніх зубів своєю передньою частиною, а спиною сильно стукає по верхніх зубах. утримуючи кінчик язика за нижніми зубами, вимовити кілька разів звук [т].
після удару язика вітерець скочується по його спині і різко вискакує у вузьку щілину між зубами. чітко багаторазово вимовити звуки [т] і [с] разом (вийти звук ц)
наблизити долоню до рота, відчути поштовхоподібні рухи повітря.

Логопед.Молодець впорався відмінно. Запам'ятаємо, що при швидкому виголошенні –ТС – у такому положенні мови виходить звук [ц].

Дитина.

Логопед.Ця казка про звук [ц]. Повтори разом [ц] (При повторенні дитиною звуку ще раз звернути увагу на правильність артикуляції).

Дитина.

5. Розвиток мовної уваги

Логопед.Ми потрапили з тобою на галявину кольорову, і я пропоную трохи відпочити та пограти.

Дитина.

Логопед.Уважно слухай кожне завдання, а потім точно виконуй його, але тільки тоді, коли почуєш слово – «ПРОХАННЯ».

Прохання: підніміть руки вгору.
Руки вниз.
Прохання: руки убік.
Руки вперед.
Присядь.

Прохання: устань.
Пострибай на одній нозі.
Прохання: покружляй
Прохання: поплескай у долоні.
Опусти руки.

Прохання: тупни правою ногою.
А тепер лівою.
Прохання: зроби нахили головою вправо та вліво
Присядь.
Устань!
Прохання: постав руки на пояс і пострибай.

Логопед.Ми чудово відпочили, пограли, продовжуємо шлях.

Дитина.

6. Вимова звуку ізольовано, знайомство з його зоровим символом.

Логопед.Ось і нове завдання від Звукознайки. Подивися уважно на картинку та запам'ятай (логопед показує картинку із зображенням дитячої коляски – зоровий символ звуку)Новий звук [ц] схожий на той, яким ми просимо не шуміти.Тихіше, тихіше, спить малюк! ЦЦЦЦ! Повтори!!

Дитина.

Логопед.Молодець у тебе добре виходить.

7. Розвиток дрібної моторики пальців рук.

Логопед.А ось і наш Звукознайка та його друг. Хто ж це?

Дитина.Їжачок.

Логопед.Вчинено, мабуть, Їжачок. Привіт Звукознайко, привіт Їжачок!

Дитина.

Логопед.А ми знаємо гру з пальчиками про Їжачка, давай покажемо її друзям.

Дитина.

Логопед.
«Їжачок»

Одна рука (долонька розтиснута, пальчики розчепірені) - це їжачок, пальці іншої руки - лісові звірята. Малюк стискає однією рукою кожен палець іншої руки.

Логопед.Чудово!

8. Розвиток фонематичного сприйняття.

Логопед.Їжачок пропонує пограти в його улюблену гру «Злови звук». Як тільки почуєш звук [ц], лясни в долоні.

Мовний матеріал: ш, с, до, ц, т, ц, с, м, п, ц.

Логопед.Молодець чудово пограли.

9. Підсумок, оцінка діяльності.

Логопед.Ось і закінчилася наша подорож, ми дісталися до Звукознайки, побували в гостях у його друга Їжачка і вже настав час повертатися до дитячого садка. А давай згадаємо, з яким звуком ми познайомилися, у казці та пограли з ним.

Дитина.

Логопед.Правильно зі звуком [ц], ти чудово попрацював(а) і за це Звукознайка дарує тобі подарунок.

Пономаренко О.О., вчитель-логопед ДБС(К)ОУ загальноосвітньої школи-інтернату Ш-IV виду м. Армавіра Краснодарського краю.

1.Коррекционно – навчальні:

активізація словника;

Розвиток лексико-граматичного устрою;

Автоматизація правильної вимови звуку "Ц" у словах, словосполученнях та реченнях.

2. Корекційно - розвиваючі:

Розвиток фонематичного слуху та фонематичного сприйняття;

Розвиток речеслухового уваги, зорового сприйняття, мислення та пам'яті;

розвиток дрібної моторики пальців рук;

Розвиток тактильного сприйняття.

3. Корекційно - виховні:

формування навичок співробітництва, взаєморозуміння, доброзичливості, самостійності, ініціативності, відповідальності; - виховання любові та дбайливого ставлення до природи.

Виховання навичок самоконтролю.

Обладнання: наочно-демонстраційний матеріал "Квіти", ілюстрація "Клумба", вази, лист, кольорові олівці. Розрізні картки зі складами та прислів'ями. Картки з деформованими пропозиціями. Презентація "Світ квітів". Квіти червоного та жовтого кольору для рефлексії.

Хід заняття:

Організаційний момент.

Логопед: Якщо ти відгадаєш загадку, то дізнаєшся про тему нашого заняття.

Очищають повітря,
Створюють затишок,
Весною розквітають,
До осені цвітуть.
(Квіти)

Правильно це квіти.

  1. Завдання "Підбери родинні слова".
  2. Згадай, що таке споріднені слова? (Слова, що мають однаковий корінь). Спробуй підібрати якомога більше споріднених слів до слова КВІТКА.

    Квітка: квітник, кольоровий, цвіте, зацвітає, відцвіла, квітка, квітчаста, квіточка, розквітати.

    Який звук чується у всіх цих словах? Правильно – звук [Ц]. Давай згадаймо характеристику цього звуку.

    Звук [Ц] - приголосний, глухий, твердий. Парного м'якого звуку російською немає. Парного дзвінкого звуку російською теж немає.

  3. Артикуляційна гімнастика
  4. "Заборчик" - утримуємо посмішку під рахунок 5 - 10 разів

    "Трубочка" - утримуємо трубочку під рахунок5 - 10 разів

    "Збірник" - "Трубочка" - чергуємо.

    "Чистимо зубки" - рухи язиком вправо-ліворуч 5-10 разів.

    "Покараємо неслухняний язичок" - пошльопування язика губами, вимовляючи звуки "пя-пя-пя"

    "Млинець" - утримуємо широку мову на нижній губі під рахунок від 10 до 15 секунд.

  5. Завдання “Збери букет”
  6. У перекладі з французької слово "букет" означає "зібрані разом квіти". Наше завдання буде трохи незвичним для складання букета. До нього ми зберемо ті квіти, у назві яких ти почуєш звук [Ц].
    Квіти:нарцис, троянда, гіацинт, астра, циннію, мак, чорнобривці, настурція, ромашка, целозія, календула, форзиція, медунка, крокус, цинерарія, флокси, гоцанія.

    Повторіть назви кольорів, які мають звук [Ц].

    Нарцис, гіацинт, циннію, чорнобривці, настурція, целозія, форзиція, медунка, цинерарія, гоцанія.

    Назви яких квітів ти вже чув? Розглянь уважно картинки з незнайомими тобі квітами. Повтори їх.

  7. Вправа “Визнач місце звуку у слові”.
  8. Перед тобою 3 вази. у першу вазу постав квіти, у назві яких звук [Ц] знаходиться на початку слова. По-друге, ті квіти, в назві яких звук [Ц] знаходиться в середині слова. У третю вазу – квіти, у назві яких звук [Ц] перебуває у кінці слова.

  9. Завдання "Послухай, повтори".
  10. Ца-ца-ца - розцвіла в саду медунка

    Ци-ци-ци – ми зірвали чорнобривці

    Цис – цис – цис – який прекрасний наш нарцис

    Цинт – цинт – цинт – дуже пахне гіацинт

    Ція – ція – ція – на лузі настурція.

  11. Завдання "Відгадай загадку"
  12. Ця квітка була так багато оспіваною поетами всіх країн і століть, як жоден інший, хіба що троянда. Відгадай загадку про цю квітку, відгадку виклади з геометричних фігур:

    Так гарний він і витончений,

    Витончений, наче принц.

    На голові його корона,

    Здогадалися – це… (нарцис)

    Відгадай загадку та знайди квітку серед інших.

    Мої квіти - помаранчеве полум'я,
    А листя – як зелені медалі.
    У назві – східна країна.
    Ну що, впізнали ви мене? (Настурція)

  13. Завдання “Підбери слова-ознаки”
  14. Кожна квітка дуже гарна і по-своєму неповторна. Давай спробуємо підібрати до наших кольорів слова, які охарактеризують його.

    Наприклад, циннія – пухнаста, світлолюбна.

    Гіацинт – запашний, блакитний, гарний.

    Нарцис - золотистий, ніжний, тендітний.

    Чорнобривці - пухнасті, красиві, червоні.

    Форзиція – золота, пишна, рання.

    Гоцанія – строката, теплолюбна, садова.

  15. Завдання "З'єднай склади в слово, знайди картинку".
  16. Постарайся зі складів скласти назву кольорів, вибери відповідну картинку.

    зія, це, ло

    хат, ци, бар

    ця, го, ня

    тур, ція, нас

  17. Завдання " Малюємо квітку"
  18. Зараз ми малюватимемо. Виконуй завдання, дотримуючись моєї інструкції.

    П'ять малюємо ми овалів,
    А гурток у нас усередині.
    Стебло спускаємо нижче.
    Ось квіточка наша – дивись!

  19. Завдання “Квіткова клумба” (орієнтування у просторі).
  20. На нашій прямокутній клумбі ростуть квіти. Розташуй їх згідно з моєю інструкцією.

    У верхньому правому кутку – нарцис.

    У лівому нижньому кутку ростуть чорнобривці.

    У лівому верхньому – гоцанія.

    У правому нижньому – медунка.

    У центрі клумби зростає форзиція.

  21. Завдання "Я почну, а ти закінчи".
  22. Промов фрази, змінюючи темп мови і гучність: пошепки і повільно, потім голосніше і швидше.

    Я купив(ла) циннії та целозії.

    Ти ____ _____ _____ ______.

    Він ____ _____ _____ ______.

    Ми ____ _____ _____ ______.

    Ви ____ _____ _____ ______.

    Вони ____ _____ _____ ______.

  23. Завдання "Прислів'я".
  24. Існує багато прислів'їв та приказок про квіти. Деякі зараз ти дізнаєшся, якщо правильно підбереш до початку прислів'я її закінчення. Спробуй пояснити сенс кожного прислів'я.

  25. Завдання “Поширення речень”.
  26. Квіти квітнуть.
    Квіти цвітуть на вулиці.
    Квіти цвітуть на вулиці біля лікарні.
    Різнокольорові квіти цвітуть на вулиці біля лікарні.

  27. Завдання “Встанови порядок слів у реченні”.
  • цілющі, квіти, багато
  • квіток, пилок, від, пальцях, на
  • купив, циннії, тато, настурції, тато
    1. Підсумок заняття.

Сьогодні на занятті ми згадали квіти, у назві яких є звук [Ц]. З деякими з них ти сьогодні познайомився на занятті. Згадай назви цих кольорів. Які з цих квітів ти бачив на території шкільного двору? Які завдання були найцікавішими? А які завдали тобі труднощів?

Рефлексія.

Якщо тобі сподобалося сьогоднішнє заняття, то візьми з собою червону квітку, якщо ні – жовту.

Конспект фронтального заняття у підготовчій до школи логопедичній групі на тему:

«Звук Ц. Автоматизація звуку Ц у зв'язному мовленні

(переказ із опорою на мнемотаблицю)»

Ціль: Закріпити знання про відповідний звук Ц. Продовжувати вчити переказувати.

Завдання:

1. Корекційно-освітні:

Закріплювати правильну вимову звуку Ц.

Вправляти в умінні визначати кількість складів у словах.

Вправляти у звукослоговому аналізі слів.

Продовжувати вправляти у складанні речень за схемою.

Закріплювати навички переказів.

2. Кореційно-розвиваючі:

Розвивати фонематичний слух, увагу, пам'ять.

Розвивати логічне мислення.

3. Корекційно-виховні:

Виховувати витримку, посидючість.

Обладнання: Іграшка курчат, картинки на звук Ц, картки для звукового аналізу, схема пропозиції, парні картинки, мнемотаблиця.

Хід заняття:

    Орг.момент

Логопед: Сяде той, хто проплескає та визначить скільки складів у слові. (картинці на столах дітей: квіти, ланцюг, курка, яйце, чапля, обручка, калюжка, цирк, куниця, рукавиця, вулиця)

    Логопед: А зараз відгадайте загадку:

З'явився в голій шубці:

Прощайте, дві шкаралупки! (Курча).

Логопед: Жив у мами курки курча на ім'я Цип. І він до нас сьогодні прийшов на заняття.

Який перший звук чується в імені Цип. Розкажемо Ципу про звук Ц, який це звук, дайте йому характеристику (згодний, глухий, твердий; позначається синім квадратиком). Артикуляція звуку Ц (кінчик язика впирається в нижні зуби, губи в посмішці. Спинка язика прогинається і вдаряється. Повітря виходить поштовхово, воно холодне). Пограємо зі звуком Ц, а допоможе нам наша чарівна скринька із завданнями.

    Логопед: Щоб скринька відкрилася, потрібно вимовити чарівні заклинання.

Мовна зарядка:

Ац-оц-уц ца-цо-цу цва-цво-цву

Іц-іц-ац ци-ца-ца цви-цво-цва

Оц-оц-ац цо-цу-ци цву-цви-цво

    Логопед:

Яке слово я загадала: Цип або обличчя. (Показ схеми).

Скільки голосних у слові – Цип. Визначте місце звуку Ц у слові (викладіть на схемі). Викладіть слово-обличчя (звукозлоговий аналіз).

    «Придумайте пропозиції щодо картинок за схемою: живий предмет, слово-дія, неживий предмет».

.

(Дітям пропонуються парні картинки, за якими вони складають пропозиції: співак-квіти, продавець-огірки, плавець-рушник, царівна-кільце і т.д. Наприклад: Продавець продає огірки.)

    Фізкульхвилинка.

Курча дрімає на ганку - це-це-це

Царапич вийшов на ґанок – цо-цо-цо

Не чіпай подряпин молодця – ца-ца-ца

Кота прогнали ми з ганку - ца-ца-ца

Курча просто молодець - ец-ец-ец

(рухи за текстом, склади діти промовляють і ляскають у долоні)

    Логопед: Зараз ми послухаємо цікаву розповідь про те, що сталося одного разу з курчам. Розповідь називається «Курча Цип»

Курка мала п'ять курчат, одного з них звали Цип. Цілими днями курка вчила їх пити воду із блюдця, клювати гусениць. Якось Цип побачив на квітці гарного метелика і побіг за нею. Він опинився біля колодязя, став навшпиньки і хотів заглянути туди. Добре, що чапля встигла схопити неслухняного Ципа та відвести додому до мами курки.

Запитання щодо змісту оповідання:

Скільки курчат було у курки?

Як звали одного з курчат?

Чому цілими днями вчила курка курчат?

Що побачив одного разу Цип?

Хто допоміг Ципу?

    Повторне читання з установкою на переказ (Показ, розбір мнемотаблиці).

    Переказ дітьми з опорою на мнемотаблицю.

    Підбиття підсумку заняття. Аналіз оповідань. Що було тяжко, що сподобалося? Самооцінка дітей. Цип дякує дітям, прощається і дарує льодяники.