Конспект заняття на тему: Кімнатні рослини та екологія житла. Конспект НОД з екології у підготовчій групі «Кімнатні рослини Теми занять на тему екологія рослини квіти

Конспект заняття з екології в середній групі

"Світ кімнатних рослин".

Вихователь: Плешачкова В.В., 01.08.2017

Мета: розширювати уявлення дітей про кімнатні рослини,

їх користі, будові, вчити розрізняти кімнатні рослини на зовнішній вигляд

Матеріал: кімнатні рослини: герань (пеларгонія), вогник (бальзамін), монстера, папороть, фіалки.

Інтеграція: праця, художня творчість.

Вихователь:

Діти сьогодні ми з вами здійснимо захоплюючу подорож у світ кімнатних рослин.

Перегляньте як багато в нашій групі кімнатних рослин.

Діти, а чому ці рослини називаються кімнатними?

А як ви вважаєте, для чого потрібні кімнатні рослини?

(Відповіді дітей)

Вихователь:

Правильно, щоб було гарно.

Кімнатні рослини людина прикрашає свій будинок.

Але вони не тільки радують нас своєю красою, а й очищають кімнату від пилу та бруду.

Багато кімнатних рослин добре пахнуть.

Діти, а які кімнатні рослини ви знаєте?

(Відповіді дітей)

Вихователь:

Діти, знаєте ви ось цю кімнатну рослину?

(Показую герань)

Ця рослина називається «герань» або «пеларгонія»

Діти, давайте ми вами розглянемо цю рослину.

1 що це (стебло)

2 що це (листочки)

3 а що в кашпо (коріння)

Молодці, квітка має стебло, листя, коріння.

Якої форми листочки у герані?

(округлий)

Якого кольору листя?

(яскраво зеленого)

Листя у герані округлої форми, яскраво зеленого кольору з коричневим кругом біля краю або білою облямівкою.

Діти, а якого кольору квіти у герані?

(Відповіді дітей)

Вихователь:

Квіти у герані можуть бути різних квітівСклад: білі, рожеві, червоні, малинові.

Квіти герані зібрані в суцвіття, наче парасолька.

Діти, а де коріння у герані?

(Відповіді дітей)

Діти, а як ви думаєте, для чого потрібне коріння рослині?

(Відповіді дітей)

Правильно, коріння знаходиться в кашпо, щоб рослина не впала і міцно трималася, а ще коріння вбирає воду і піднімає її в стебла, листя, квітки.

Щоб рослина не зав'яла її треба поливати:

(вихователь, а потім діти – як правильно)

Вірш про герань.

На вікні так рано

Розпускається герань

Круглі листочки

Пишні квіточки

Навіть дуже гарні

Так ми вирішили.

А ось перед нами ще одна чудова рослина.

Діти, що це за рослина?

(відповіді дітей – вогник)

Це бальзамін (вогник).

У народі його ще називають (вогник), за його квіточки схожі на вогники.

Давайте помилуємося цією рослиною.

Ця рослина схожа на кущ, не дуже висока, багато листя, листя маленьке (дрібне).

Квіти маленькі і їх багато і вони бувають різного кольору.

Цвіте ця рослина цілий рік.

Вірш про цю рослину.

Стоїть за віконцем

Весняний день

Стоїть на віконці

Квітка вогник

Малиновим кольором

Цвітуть пелюстки

Ніби й справді

Засвітилися вогники

Його поливаю, його березі

Його подарувати нікому не можу.

Вихователь:

Діти, а як називається ця рослина?

(Показую фіалку)

Ця рослина називається фіалка.

Подивіться уважно і скажіть, що має фіалку?

Якої форми листя

Якого кольору

Чи є квітки

Якого кольору

У фіалки є листя, квітки (якщо цвіте), стебло та корінь.

Стебло у фіалки дуже коротке.

Листя кріпиться від кореня.

Квітки у фіалки різного кольору – білі, рожеві, фіолетові, бузкові.

Вірші про фіалку.

Фіалки цвітуть на вікні

Бузковим яскравим кольором

Зранку посміхаються мені

Вони солідарні з літом.

Фіалки цвітуть для душі

Саме на мої іменини

Свіжі і так гарні

Ще по-дитячому вразливі.

Фізкультхвилинка.

Я прошу тебе квітку

Підніми свій листок

Вийди на доріжку

Та притопни ніжкою

Так голівкою похитай

Вранці сонечко зустрічай

Стебло нахили злегка

Ось зарядка для квітки

А тепер росою вмийся

Отряхнись і заспокойся

Нарешті, готові всі

День зустрічати у всій красі!

Вихователь:

Діти, а тепер давайте узагальним усе, що сьогодні дізналися.

У всіх рослин є:

  1. квітки, коли рослина цвіте.

А хто знає, яка зараз пора року?

(Відповіді дітей)

Весною природа оживає, оживають і кімнатні рослини. Після зимового відпочинку, з початком зростання, рослини треба рясно поливати і поставити на вікно де багато сонячного світла.

А зараз ми з вами пограємось у гру: «Щоб було якщо».

Щоб було, якщо рослину поставили у темне місце?

(Відповіді дітей)

Щоб було, якщо рослину забули полити?

(Відповіді дітей)

Що буде, якщо рослину доглядати: поливати, мити, розпушувати землю, підгодовувати.

(Відповіді дітей)

Діти, я вам хочу сказати, що ви всі молодці, тепер ви знаєте як доглядати рослини, щоб у нашій групі було ще красивіше.

Послухаймо ще один вірш.

Стрибають синиці

Під вікном моїм

Радіють птахи

Адже їм приємно

Подивитися на це

Миле вікно

Де взимку літо

Де кольорів повно.

А зараз ми з вами сядемо за столи та розфарбуємо Квітка - семибарвиця.

Розфарбуємо окремо пелюстки, листочки і зберемо його в аплікацію на окремому аркуші.

Подивіться, гарна вийшла квітка?

На цьому наша подорож закінчилась.

Діти, вам сподобалася наша подорож?

(Відповіді дітей)

Закріпити знання про класифікацію рослин;

Ознайомити учнів із видами кімнатних рослин;

Дати уявлення про значення кімнатних рослин для людини та навколишнього середовища;

Навчити правильному догляду за кімнатними рослинами;

Розвивати практичні вміння учнів;

Стимулювати розвиток пізнавальних здібностей;

Виховувати любов до природи, до навколишнього світу.

Заплановані результати:

Знати про кімнатні рослини, вміти доглядати їх;

Формувати інтерес до самостійного пошуку матеріалу.

Обладнання: мультимедійне обладнання, квіти у горщиках, кластер, малюнки листя, роздатковий матеріал.

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Повторення вивченого

Ми з вами говорили про те, що всі об'єкти природи прийнято розділяти на великі групи: жива і нежива природа. Давайте перевіримо, чи добре ви запам'ятали предмети живої та неживої природи.

Гра "Вгадай-ка"

Вчитель перераховує об'єкти живої та неживої природи. Якщо називаються об'єкти живої природи, учні мають підняти руки.

Слова: сніг, гроза, квіти, дощ, конвалії, вітер, дерево, кучугура, тварина, туман, трава, хмара, кущ.

Ви добре знаєтеся на темі. А в чому різниця між явищами живої та неживої природи? Виділіть основні функції, які допомагають визначити, що перед вами об'єкти живої природи:

Вони дихають, розмножуються, харчуються, ростуть, старіють, гинуть.

ІІІ. Підготовка до сприйняття теми

Ми з вами говорили про рослини, про квіти. Згадайте, які квіти ви знаєте? (настурція, півонії, троянди, хризантеми)

Ці квіти ростуть на вулиці, у скверах та парках, на клумбах та в садах. Вони цвітуть навесні та восени, радують нас ароматом, яскравими фарбами та красивими формами. Згадайте, як називають такі рослини? (квітково-декоративні)

Одні квіти радують нас у лісах, на лузі та в полі. Це конвалії, лютики, маки, волошки. Інші людина вирощує сама. Хто не знає про красу троянди, про пишність жоржин або не радіє яскравим фарбам півонії.

А як називають ці дві групи кольорів? (дикорослі та культурні)

Завдання на інтерактивній дошці.

Підкресліть синім кольором дикорослі квіти, а зеленим – культурні.

Слова на інтерактивній дошці: троянда, півонія, хризантема, конвалія, будяки, ромашка, мак, братки, пролісок.

IV. Пояснення нової теми

Є ще група рослин, які вирощує людина.

Відгадайте загадку:

Очищають повітря, створюють затишок, на вікнах зеленіють, цілий рік цвітуть.

(Кімнатні рослини)

Як ви вважаєте, навіщо потрібні кімнатні рослини?

Складання кластера за відповідями учнів (Рослини: прикрашають кімнату, лікують, очищають повітря, створюють затишок)

Перед учнями виставлені квіти у горщиках із табличками.

Подивіться наші кімнатні квіти. Прочитайте назви на табличках. Ці назви дуже гарні, але є дуже важкі. Ми повинні запам'ятати їх, щоб знати, як правильно їх доглядати і яку користь приносять ці рослини.

Хлорофітум: очищує повітря від бактерій та поглинає токсини. Часто поливати не потрібно, але можна додати до ґрунту кілька таблеток активованого вугілля, щоб посилити властивості рослини

Драцена: незамінна, якщо в кімнаті підлога застелена лінолеумом. Драцена поглинає бензол, який виділяється із синтетики, а також непогано поглинає вихлопні гази, що потрапляють до приміщення.

Діффенбахія: любить світло, але не пряме проміння сонця. Її не можна чіпати руками, тому що сік листя може спричинити алергію. Чудово очищує повітря.

Фікус: краще ставити біля вікон, що виходять на дорогу чи промислові підприємства. Добре очищає повітря, поглинає токсини та шкідливі речовини. Взимку фікус краще не поливати, а обприскувати листя з пульверизатора.

Герань: виділяє речовини, які мають заспокійливі та антистресові властивості. Найкраще ставити в спальні. Герань дуже любить сонце та багато води.

Кактус: знижує іонізацію повітря та захищає від електромагнітного випромінювання. Любить сонце та воду.

Алое: сік алое відомий лікувальними властивостями, він знезаражує, вбиває мікроби.

Пеперомія: захищає нас від застуди, тому що знищує віруси, що спричиняють ГРВІ. Пеперомію краще ставити у тіньовому боці кімнати.

Деякі кімнатні рослини не тільки радують нас незвичайною формою листя, незвичайним забарвленням. Зауважено, що вони гасять негативні емоції. Це бегонія, папороть та традесканція.

Квіти і рослини не бувають схожі один на одного, вони розрізняються за формою і кольором і кожна рослина, кожна квітка унікальна.

Відеопрезентація на тему "Вальс квітів":

Презентація наочно демонструє, як кожному кольору відповідає свою квітку, утворюючи цим букет і веселку кольорів ( у прямому та переносному сенсі).

Фізхвилинка:

Наші червоні квіти
Розпускають пелюстки,
Вітерець трохи дихає,
Пелюстки колише.

Наші червоні квіти
Закривають пелюстки,
Тихо засинають,
Головою хитають.

V. Закріплення

1) Гра "Третій зайвий"

На дошці ряд слів, з яких потрібно виключити зайве:

Алое, календула, герань;

Настурція, фікус, кактус;

Каланхое, пеперомія, айстра.

2) Гра "Знайди пару"

3) Гра "Знайди господаря"

Вчитель показує малюнки листя. Учні повинні вгадати, якій рослині вони належать.

4) Закінчіть пропозицію: Я люблю кімнатні рослини, тому що….

VI. Узагальнення знань

Кімнатні рослини радують нас, роблять кімнату затишною, очищують повітря у приміщенні. Рослини в будинку приносять велику користь. Але треба правильно доглядати їх. Як ви вважаєте, що люблять рослини? (Світло та воду)

Подивіться уважно на таблички біля наших рослин. Світлий кружок означає, що рослина любить світло. Заштрихований кружок показує, що ця рослина вважає за краще рости в тіні. Літера "Т" означає, що рослина теплолюбна. Його краще ставити ближче до джерел опалення. Літера "М" означає, що рослина морозостійка. Воно спокійно витримає низьку температуру.

Завдання:розставте квіти по місцях, відповідно до особливостей рослин, про які ви дізналися.

Уважно прочитайте пам'ятку про догляд за кімнатними рослинами.

1) Більшість кольорів потрібно ставити ближче до світла, але уникати потрапляння прямих сонячних променів.

2) Влітку поливати щодня, взимку – рідше.

3) Не можна поливати рослини холодною водою.

4) Лійку при поливі потрібно тримати низько, щоб ґрунт не розмивався.

5) велике гладке листя протирають вологою ганчірочкою.

6) Розпушувати ґрунт потрібно після поливу, коли ґрунт трохи підсохне. Розпушують тільки верхній шар, не зачіпаючи коріння рослини.

7) Підгодовування, пересадку проводять навесні та на початку осені.

Які помилки при догляді за рослинами ви припускалися?

VII. Рефлексія та оцінювання учнів

Що нового ви дізналися на уроці?

Про які ще рослини ви хотіли б поговорити?

Що лишилося незрозумілим?

Яке завдання було цікаво виконувати?

VIII. Домашнє завдання

Намалюйте будь-яку кімнатну рослину і підготуйте невелику розповідь про неї.

Шкабарня Марина Анатоліївна
Посада:Вихователь
Навчальний заклад:МБДОУ "Дитячий садок № 14 "Сонечко"
Населений пункт:Місто Салаїр,Кемеровська область
Найменування матеріалу:методична розробка
Тема:Конспект заняття з екології "Догляд за кімнатними рослинами"
Дата публікації: 21.08.2018
Розділ:дошкільна освіта

Конспект інтегрованого заняття з екології у старшій групі

Тема: «Догляд за кімнатними рослинами»

Інтеграція освітніх областей: пізнавальний розвиток, соціально

Комунікативний розвиток, мовленнєвий розвиток.

Програмний зміст:

Розвиток

інтересу

до кімнатних рослин,

спостерігати та доглядати за ними.

Формувати

вміння визначати кімнатні рослини,

нужденні

догляду, робити висновки про нестачу тих чи інших умов.

Створювати умови для правильного планування своєї діяльності та

розподіл обов'язків між собою.

Розвивати культуру трудової діяльності, допитливість.

Удосконалювати діалогічну мову, вміти вибудовувати діалог.

Збагачувати мовлення дітей дієсловами, прикметниками, порівняннями.

Формувати вміння правильно вживати слова у мові.

Сприяти кількісному накопиченню слів для змістовного

Уточнювати та закріплювати знання дітей про способи догляду за рослинами та

послідовність роботи.

Закріплювати знання про дії з інвентарем.

Виховувати у дітей інтерес до кімнатних рослин, бажання спостерігати

і доглядати їх.

Попередня робота:

кімнатних

рослинах,

спостереження

художньої літератури, заучування віршів та відгадування загадок.

Методи та прийоми:

наочний,

словесний,

практична

Діяльність дітей.

Матеріали та обладнання:

Кімнатні рослини, обладнання для догляду за ними (тази, ганчірочки, лійки,

обприскувачі, стеки, пензлики, щіточки).

Хід заняття:

Вихователь підходить до куточку природи та бере до рук «Берегиню».

Вихователь: Запитує у «Берегіні»

«Подумай і скажи, що потрібно

рослин, щоб вони добре росли? (Забула?)

Давай загадаємо нашим дітям загадку.

Загадка: «Повітря очищають, створюють затишок.

На вікнах зеленіють і взимку цвітуть»

Взимку цвітуть які квіти? (кімнатні).

Скажіть, чому вони називаються кімнатними рослинами?

Рослини, які вирощуються у приміщенні.

Вихователь: Діти давайте допоможемо нашій ляльці «Берегині» згадати, що

потрібно рослинам, щоб вони добре росли? (тепло, сонце, вода, догляд за

Вихователь:

Правильно

обприскувати

протирати рослини. І сьогодні ми продовжуватимемо очищати рослини від

Вихователь: Як ви вважаєте, навіщо це треба робити? (для того щоб

рослини дихали)

Рослини дихають за допомогою листя. Тому листя має бути завжди

Вихователь:

Скажіть, за якими ознаками можна визначити рослину,

що потребує догляду? (суха земля, листочки зав'яли, опали, постукати по

У нашому куточку природи багато красивих та різних рослин. Подивіться на

них і скажіть, чим вони відрізняються? (розміром листя, формою листя)

А як називаються наші рослини? У кожного з нас є своє ім'я і квіти

назва

(бальзамін,

сансевієрія

бегонія).

Яке буває листя у рослин? (Гладкі, опушені, дрібні) і виберемо

спосіб очищення рослин від пилу

У цих рослин листя відрізняється один від одного. Як ми очищатимемо їх

Правильно.

протираємо

ганчірочкою.

Рослини

дрібним листям ставимо в тазик і обприскуємо. Рослини з опушеними

листям очищаємо за допомогою щіточки, пензлика.

Давайте зараз ми трошки відпочинемо і подивимося, чи потребують наші

рослини у догляді?

Фізмінутка.

"На лузі ростуть квіти".

На лузі ростуть квіти

Небувалої краси. (Потягування – руки в сторони.)

До сонця тягнуться квіти.

З ними потягнись і ти. (Потягування – руки вгору.)

Вітер дме іноді,

Тільки це не біда. (Діти махають руками, зображуючи вітер.)

Нахиляються квіточки,

Опускають пелюстки. (Нахили.)

А потім знову встають,

І, як і раніше, цвітуть.

Вихователь: А зараз підійдіть до куточку природи, акуратно візьміть

кімнатні рослини та поставте їх на стіл.

Що нам потрібне для догляду за рослинами?

(лійка з водою, пензлики для очищення, стеки для розпушування, пульверизатор,

серветки, тазик з водою, клейончасті фартухи, тазик для обприскування).

Як очистити від пилу сансевієрію? (обтерти вологою ганчірочкою)

Чому? (Листя гладкі, міцні, витягнутої форми).

рослини

листочками

обприскувати

пульверизатор. Хто обприскуватиме рослини, хто протирати?

Вихователь:

доглядати

рослинами

опушеним листям. (Фіалка).

Помацайте фіалку і порівняйте з сансевієрією. Є різниця, яка?

(у сансевієрії

листя гладкі, великі, довгі,

а у фіалки листочки

маленькі,

опушені).

опушені?

волосками).

Ось такі рослини ми очищаємо від пилу за допомогою пензлика чи щіточки

(Показати). Листя фіалки бояться води. Вони можуть загнити (поливаємо в

Вихователь бере в руки стеку і питає для чого вона (розпушувати землю,

щоб коріння дихало). Землю потрібно розпушувати на поверхні, глибоко

розпушувати не можна. Чому? (щоб не зашкодити коріння).

Показати, як правильно розпушувати землю.

Уточнити та закріпити знання про процес догляду за кімнатними рослинами.

Підкреслити,

рослин

особливостей листя. Від цього залежить вибір знарядь праці.

Вихователь нагадує, що потрібно вдягнути фартухи.

Діти виконують роботу. Вихователь допомагає порадами, допомагає у роботі

якщо потрібно.

Наприкінці заняття підсумок. Всі діти добре попрацювали, правильно

розпушували землю, видаляли пил із рослин, обприскували, поливали.

Тепер наші квіти будуть добре рости і цвісти. Усі працювали, дружно

допомагаючи один одному. Молодці все попрацювали на славу.

Як ви вважаєте, ви всі впоралися із завданням?

привести

акуратно у шафу.

Берегині сподобалася ваша робота, і вона вирішила подарувати ще одну квітку в

куточок природи.

Внести у групу квітка (Фікус). Розглянути рослину та визначити спосіб

Екологію, друзі, вивчаємо ми з ранку.

У куточку природи нашого багато зелені, квітів.

І назви, звичайно, ми всі знаємо, «будь здоровий»!

Є фіалка блакитна і бегоній штуки три,

Бальзамін і сансівієрія, наче щучі хвости.

Ми їх миємо, поливаємо, розпушуємо землю, удобрюємо

І хочемо, щоби тут завжди була зелень, чистота!

Заняття з екологічного виховання дітей старшого дошкільного віку.

Ціль:формування знань дітей про кімнатні рослини та правила догляду за ними.

Програмний зміст:

  • Вчити дітей визначати рослину, яка потребує догляду.
  • Уточнити та закріпити знання дітей про прийоми догляду за рослинами, про послідовність роботи.
  • Закріпити знання назв кімнатних рослин (кактус, папороть, бегонія, бальзамін).

Обладнання:

    кімнатні рослини (кактус, папороть, бегонія, бальзамін);

  • інвентар для догляду за рослинами (обприскувач, розпушувач, лійка, м'яка ганчірочка).

Частини заняття

  1. Вступна частина.
  2. Проблемна ситуація.
  3. Основна частина.
  4. Розмова про кімнатні рослини.
  5. Подорож на батьківщину кімнатних рослин.
  6. Пальчикова гімнастика «Квіточка».
  7. Фізмінутка.
  8. Праця у куточку природи: догляд за кімнатними рослинами.
  9. Заключна частина.

Хід заняття.

Вихователь.Хлопці, сьогодні я отримала листа від нашого друга Незнайки. Він пише - «Мені на день народження подарували квіти, але як вони називаються і як їх доглядати, я не знаю… Дуже прошу вас, допоможіть мені хлопці! Надсилаю фото квітів». Слайд №2.

Вихователь.Ну, що, хлопці, допоможемо Незнайці?

Діти.Так

Вихователь.Нам доведеться вирушити в подорож на батьківщину цих квітів, через моря, гори, океани. На чому ми туди полетимо?

Діти пропонують свої версії. (Наприклад: літак, ракета тощо)

Вихователь.

  • Я пропоную вирушити до нашої подорожі на повітряній кулі. Займайте свої місця. (Діти та вихователь усі разом: «Земля, прощай, у добрий шлях») . Слайд №3.
  • Діти, подивіться! Ми пролітаємо над пустелею. Слайд №4.
  • У пустелі сильна спека, посуха, вітри спекотні, мало дощів, тому недостатньо вологи та бідна рослинність. (Слайд №5).
  • Ой, подивіться що це таке велике серед пустелі стоїть? Це ж кактус! Кактус для його зростання і розвитку необхідно: світло, тепло, мало води, не любить, щоб його бризкали. Слайд №6.

Вихователь.Нам час вирушати далі, бо тут дуже спекотно. («Земля, прощай, у добрий шлях»). Наступна наша зупинка, це є Південна Америка. (Слайд №7). Тут ми можемо з вами сховатися в тінистих кронах дерев, помилуватися рясною рослинністю. Обережно, до нас повзе змія! (Слайд №8). Південна Америка – батьківщина бегоній. Подивіться, які вони гарні. (Слайд № 9: визначають, що потрібно для зростання та розвитку).

Вихователь.Ми з вами трохи відпочили, настав час вирушати далі. («Земля, прощай, у добрий шлях»). Повіяв тропічний вітер, ми наближаємося до Тропиків. (Слайд №10). Давайте приземлимося на галявині та пограємося.

Пальчикова гімнастика «Квіточка».

Вихователь.У тропіках, хлопці, рясна рослинність та багато тварин. Подивіться, хто там лежить на деревах? (Діти розглядають картинки). Слайд № 11. (Серед цієї краси діти дізнаються папороть). Так, хлопці, тропічні ліси – це Батьківщина папоротей. Тропики - це місце, де волого та спекотно. (Діти разом з вихователем визначають, що необхідно для зростання та розвитку рослини). Слайд №12.
Вихователь.Хлопці, давайте попрощаємося з тропіками, а нам час вирушати далі. Займайте свої місця. («Земля, прощай, у добрий шлях»).
Вихователь.Подивіться, яка краса! Ми потрапили до країни Квітів – Субтропіки. (Слайд №13). Діти разом із вихователем з'ясовують, що Субтропіки – це батьківщина бальзаміну). Слайд № 14. Вихователь розповідає, як доглядати бальзамін. (Слайд №15).

Вихователь.Хлопці, наша з вами подорож добігає кінця, і нам настав час повертатися в дитячий садок. («Земля, прощай, у добрий шлях»). (Слайд №16),
Вихователь.А ось і наш улюблений дитячий садок. Давайте трохи відпочинемо після нашої навколосвітньої подорожі.

Фізмінутка.

Рефлексія "Квітка на галявині".

Хлопці! Якщо вам сьогодні було цікаво, і вам подобається доглядати рослини, то прикріпіть на нашій галявині червоні квіти. А якщо вам було нудно – жовті.

Трудові дії: догляд за рослинами групи.

Вихователь.А тепер хлопці, давайте напишемо листа нашому другові Незнайці і розповімо про те, які квіти йому подарували і як їх доглядати.

Список використаної литературы:

  • Берднікова О.В. Кімнатні рослини від А до Я. М.: ОЛМА – ПРЕС Гранд, 2003. 320 с.
  • Левданська П.І., Мерло А.С. Кімнатні квіткові рослини. Мн: Урожай, 1978. 128 с.
  • Степанова І.Ф. Живі колекції. М: Панорама, 1991. 14 с.
  • Тубельська В. Ухо Наполеона та інші бегонії// Маленький садівник. 2004 №4. С. 4 – 5.
  • Хессайон Д.Г. Все про кімнатні рослини. М: Кладезь-Букс, 2007. 256 с.

Картинки у презентації та матеріали з інтернет - ресурсів:

  • http://surviveru.narod.ru/desert1.html
  • http://www.tourister.ru/world/america/review
  • http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc_geo/6482/%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82

Педагог. Які кімнатні рослини ви знаєте?

Діти називають рослини.

Правильно. Бегонія, бальзамін, фікус, традесканція, амариліс, алое, клівія, хлорофітум, герань, аспідістра.

Усі кімнатні рослини мають батьківщину. Наприклад, бегонія, бальзамін, фікус, традесканція виростають там, де дуже тепло та волого (у тропіках Африки, Південної Америки). Кімнатні умови їм дуже пасують. Є витривалі жителі далеких пустель – кактуси.

Світ кімнатних рослин різноманітний. Їхнє життя повністю залежить від людини. Чому?

Діти.Якщо залишити кімнатні рослини в тіні або забути полити, вони загинуть, а без підгодівлі можуть засохнути.

Педагог. Кімнатні рослини належать до живої чи неживої природи?

Діти. До живої.

Педагог. Чому?

Діти.Вони дихають, ростуть, п'ють, розмножуються.

Педагог.А чому?

Діти.Їм потрібні світло, тепло, вода, догляд.

Педагог.У чому полягає догляд за кімнатними рослинами?

Діти. У підживленні, поливі, миття, обрізанні, розпушуванні ґрунту, збиранні сухого листя, обприскуванні, пересадці.

Педагог. Навіщо знати, звідки рослини родом?

Діти. Щоб правильно доглядати їх: уявляти, скільки їм потрібно води та світла.

Педагог.Кімнатні рослини відіграють велику роль у житті людини. Який?

Діти. Вони дарують нам красу, очищають повітря.

Дидактична гра «Дізнайся та опиши»

Педагог дає опис деяким кімнатним рослин, діти називають їх.

Дидактична гра «Де чия батьківщина?»

Педагог називає кімнатну рослину, діти намагаються вгадати країну, звідки вона родом, або в якому кліматі росте:

- алое - Південна Африка (береги річок, чагарники);

- Бегонія - Південна Америка (тропічні ліси Бразилії);

- Плющ звичайний - Північна Америка (субтропіки), Північна Африка;

- Кактус - Південна Америка (пустелі Мексики);

- Герань - Середземномор'я;

- хлорофітум - мис Доброї надії (Африка);

- Цісус (кімнатний виноград) - Австралія.

Примітка. Дітям не обов'язково запам'ятовувати складні назви квітів, достатньо знати кілька, а також мати уявлення про призначення та правила догляду за ними.