Конспект уроку поділ клітин. поділ клітини

Поділ клітини. Форми розмноження організмів.

Життєвий цикл клітини. Мітоз.

Тип уроку - вивчення нового матеріалу.

цілі:

    Вивчити процес поділу клітини шляхом мітозу.

    Показати основні етапи життєвого циклу клітини

    Розглянути фази мітозу, виявити його біологічну роль

    Ознайомити з поняттями:

    мітоз

    Життєвий цикл клітини

    интерфаза

    профаза

    метафаза

    анафаза

    телофаза

    редуплікація

    хроматиди

    центромера

    веретено поділу

План уроку.

    Орг. момент - 5 хв.

    Усне опитування - 15 хвилин.

    Пояснення нового матеріалу - 55 хв.

    Постановка Д.З. - 5 хв.

Хід уроку.

      Орг.момент.

      Усне опитування.

      Пояснення нового матеріалу.

розмноження

Розмноження - відтворення собі подібних, що забезпечує безперервність і спадкоємність життя.

Це одне з найважливіших властивостей живих організмів.

Завдяки розмноженню відбувається:

1. Передача спадкової інформації.

2. Зберігається спадкоємність поколінь.

3. Підтримується тривалість існування виду.

4. Збільшується чисельність виду і розширюється територія (ареал) проживання.

В основі розмноження лежить клітинний розподіл, що забезпечує збільшення кількості клітин і зростання багатоклітинного організму.

Життєвий цикл клітини

Період існування клітини від одного поділу до іншого називається мітотичним, або життєвим циклом клітини.

Клітинний цикл у рослин триває від 10 до 30 годин. Поділ ядра (мітоз) займає близько 10% цього часу.

    П1 - пресинтетичний період

    З - синтетичний період

    П 2 - постсинтетичний період

амитоз

Амитоз - це розподіл інтерфазних ядра шляхом перетяжки без утворення веретена поділу.

Поширеність в природі:

2. Велике ядро \u200b\u200bінфузорій

3. Ендосперм

4. Бульба картоплі

5. Рогівка ока

6. Хрящові та печінкові клітини

патологія:

    при запаленнях

    злоякісні новоутворення

    Значення: економічний (мало енерговитрат) процес відтворення клітин

мітоз

Мітоз (лат. Mitos - нитка)-таке розподіл клітинного ядра, при якому утворюється два дочірніх ядра з набором хромосом, ідентичних батьківської клітини.

Мітоз \u003d поділ ядра + розподіл цитоплазми

Вперше мітоз у рослин спостерігав І.Д. Чистяков в 1874 р, а детально процес був описаний ньому. ботаніком Е.Страсбургером (1877) і ньому. зоологом В.Флемінгом (1882)

интерфаза
підготовка клітини до поділу

1,2 - предсінтетіческій період; 3 - синтетичний і постсинтетичний період; 4 - метафаза.

1. У предсінтетіческій період клітина росте: Відбувається синтез білка, РНК і збільшується кількість органічних речовин.

2. У синтетичний період відбувається реплікація ДНК (Подвоєння).

З цього моменту кожна хромосома складається з двох хроматид.

3. У постсинтетичний період йде інтенсивний синтез білка і АТФ, необхідних для поділу клітини.

профаза

    Збільшується обсяг ядра

    Ядерна мембрана розпадається;

    Хромосоми спирализуются, коротшають, стають чітко помітними в мікроскоп, вони складаються з двох хроматид, з'єднаних в зоні центромери;

    Микротрубочки і центриоли беруть участь в утворенні веретена поділу (в клітинах тварин).

метафаза

    Хромосоми розташовуються в районі екватора клітини;

    Нитки веретена поділу прикріплюються до Центромера

анафаза

    Центромери діляться;

    Хроматиди транспортуються за допомогою прикріплених до Центромера ниток веретена поділу до протилежних полюсів клітини

телофаза

    Формуються нові ядра;

    Хромосоми деспирализуются (розкручуються);

    Знову з'являється ядерце і утворюється ядерна оболонка;

    В області екватора виникає перетяжка і утворюються дві дочірні клітини

Цитокинез -Поділ цитоплазми

    Освіта двухмембранной перегородки по екватору клітини з наступним повним відділенням дочірніх клітин.

    У рослин по екватору клітини формується клітинна стінка.

Сукупність хромосом (число, форма і розмір) в соматичній клітині називається каріотипом. Каріотип містить подвійний (диплоїдний) набір хромосом (2n), Постійний для кожного виду організмів.

значення мітозу

    Генетична стабільність, тобто точний розподіл генетичного матеріалу між дочірніми клітинами.

    Сталість будови і правильність функціонування органів і тканин багатоклітинного організму.

    Зріст.

    Основа ембріонального розвитку.

    Основа безстатевого розмноження.

    Регенерація втрачених частин, відновлення органів і тканин.

Урок на тему: «Поділ клітини. мітоз »

цілі:

навчальна: сформувати уявлення про значення поділу клітини для розмноження, росту і розвитку організмів, про процеси, що протікають в клітині в інтерфазу і в період мітозу; про механізм, що забезпечує сталість числа і форми хромосом в клітинах, рівномірний розподіл генетичної інформації між дочірніми клітинами.

розвиваюча: сприяти формуванню умінь виконувати логічні розумові операції; аналізувати, порівнювати, узагальнювати, працювати з картками, тестами і схемами.

Виховна: сприяти формуванню світоглядної ідеї пізнаваності світу, єдності походження всього живого і розвитку різноманіття живих істот на землі.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

методи: пояснювально-ілюстративні, репродуктивні і частково-пошукові.

устаткування:

1. А.В. Теремів, Р.А.Петросова, А.І.Нікішов. Біологія. Загальні закономірності життя. «Владос», Москва, 2012

2. Таблиця «Фази мітозу».

3. Динамічне посібник «Мітоз».

4. Бланки із завданнями і тестами.

Хід уроку

1. Організаційний момент (1 хвилина)

2. Актуалізація раніше вивченого матеріалу (12-15 хвилин)

А) Учні, які сидять на першому ряду виконують самостійну роботу за індивідуальними картками

Картка № 1

  1. Назвіть двумембранние органели клітини
  2. Дайте визначення «гетеротрофи», наведіть приклади
  3. Що відбувається в світлову фазу фотосинтезу?

Картка № 2

  1. Назвіть одномембранні органели клітини
  2. Дайте визначення «анаероби», наведіть приклади
  3. Напишіть рівняння реакції фотосинтезу

Картка № 3

  1. Назвіть немембранні органели в клітині
  2. Дайте визначення «автотрофи», наведіть приклади
  3. Напишіть кінцеву реакцію окислення глюкози, скільки утворюється енергії?

Картка № 4

  1. Який внесок в біологію внесли Роберт Гук і Антонії ван Левенгук.
  2. Дайте визначення «асиміляція». Як інакше можна назвати цей процес. Наведіть процеси, пов'язані з асиміляції
  3. До яких мономерів відбувається розщеплення органічних речовин в процесі травлення

Б) Робота учнів у дошки за картками

Картка № 1.

Виберіть один пошук правильної відповіді

  1. Клітини прокаріот на відміну від клітин еукаріот не мають:

А) плазматичноїмембрани;Б) оформленого ядра;

В) рибосом; Г) цитоплазми;

2. Фотосинтез на відміну від біосинтезу білка відбувається в клітинах:

А) будь-якого організму;Б) містять хлоропласти;

3. У безкисневому стадії енергетичного обміну розщеплюються молекули:

А) глюкози до піровиноградної кислоти;

Б) білка до амінокислот; В) крохмалю до глюкози;

Г) піровиноградної кислоти до вуглекислого газу;

4. Трансляція - це:

А) синтез поліпептидного ланцюга на рибосомах;

Б) синтез т-РНК; В) синтез і-РНК по матриці ДНК;

Г) синтез р-РНК;

5. Синтез білка завершується в момент:

А) виснаження запасів ферментів; Б) впізнавання кодону антикодоном;

В) появи на рибосомі «стоп коду» або «розділового знака»;

Г) приєднання амінокислоти до т-РНК;

6. Де відбувається процес біосинтезу білка

А) в мітохондріях; Б) в ядрі;В) в цитоплазмі;

Г) в цитоплазматичної мембрані;

7. Живі клітини можуть виникнути:

А) з міжклітинної речовини;

Б) шляхом ділення попередньої клітини;

В) з розкладаються органічних залишків;

Г) з неорганічних речовин

Картка № 2

Установіть відповідність між процесами і умовами їх протікання:

Умови протікання:

Види обміну речовин:

1. Відбувається в хлоропластах

2. Окислення піровиноградної кислоти

3. У будь-яких живих клітинах

А) Фотосинтез

4. Тільки на світлі

5. У зелених клітинах рослин

6. Виділення СО і Н Про

Б) Енергетичний обмін

7. Синтез молекули АТФ за рахунок енергії світла

8. І на світлі і в темряві

Картка № 3

Молекула ДНК має наступну послідовність:

А-Г-А-Ц-Г-Т-Т-А-Г. Визначте послідовність амінокислот у поліпептидному ланцюзі

Відповідь: і-РНК: -У-Ц-У-Г-Ц-А-А-У-Ц

Амінокислоти: Серін-Аланін-Ізолейцин

В) Усні відповіді учнів біля дошки

1. Що таке интерфаза? Яка подія є головним в інтерфазі?

2. Розповісти про будову хромосом

Г) Рішення завдання з коментарем

Яку довжину має ген, який кодує інсулін, якщо відомо, що молекула інсуліну має 51 амінокислоту, а відстань між нуклеотидами в ДНК становить 0, 34нм?

Рішення:

Ген - ділянка ДНК, що несе інформацію про інсулін. Одну амінокислоту кодує 1 кодон, що складається з 3 нуклеотидів ДНК.

А) визначимо кількість нуклеотидів ДНК, що кодують інсулін:

51 х 3 \u003d 153 (нуклеотиду).

Б) розрахуємо довжину цього гена:

0,34 х 153 \u003d 52,02 (нм).

Відповідь 52,02 нм.

3. Вивчення нового матеріалу (20 хвилин)

Згадайте з минулого уроку, що таке интерфаза?

Які процеси відбувалися в цей період?

Сьогодні ми розберемо, що відбувається з соматичними клітинами після інтерфази. Сьогодні будемо говорити про митозе. (Тема уроку записується на дошці)

Як тільки клітина підготується, починається процес розподілу, що складається з 4 фаз. Тривалість митотического циклу для більшості клітин складає від 10 до 50 годин. У ссавців час мітозу становить 1 - 1,5 години.

Фази мітозу:

  1. Профаза. Двухроматідние хромосоми спирализуются, ядерна мембрана і ядерце руйнуються. Центриоль подвоюється, утворюються нитки веретена поділу.
  2. Метафаза. Хромосоми, що складаються з двох хроматид, розташовуються по екватору клітини, нитки веретена поділу приєднуються до Центромера хромосом.
  3. Анафаза. Микротрубочки скорочуються, центромери роз'єднуються і віддаляються один від одного. Хромосоми поділяються, і хроматиди розходяться до протилежних полюсів клітини.
  4. Телофаза. Навколо розійшлися хромосом утворюється нова ядерна оболонка, формується ядерце, зникає веретено поділу. На екваторі клітини починає закладатися перегородка, і в результаті утворюються дві дочірні клітини

(Розповідь вчителя супроводжується демонстрацією кожної фази на таблиці)

Актуалізація вивченого матеріалу

Питання: чому дочірні клітини в точності копіюють материнську?

(Відбувається рівномірний розподіл між дочірніми клітинами сформувалися в інтерфазі хроматид, в яких зосереджена спадкова інформація)

4. Закріплення вивченого матеріалу (10 хвилин)

1. Учень за допомогою динамічного посібника «Мітоз - непрямий поділ клітини» на магнітній дошці складають схему мітозу.

2. Бесіда з іншими учнями класу.

А) Перед митозом клітина містить 8 хромосом. Скільки хромосом містить нащадок цієї клітини після мітозу? (8)

Б) Перед митозом клітина містить 16 хромосом. Скільки у неї в цей момент хроматид? (32)

В) Перевірити правильність виконання завдання на дошці, використовуючи динамічне посібник.

Г) Індивідуальне завдання для учнів.

Скласти схему мітозу в зошиті, використовуючи готові заготовки «Фази мітозу», клей

5. Домашнє завдання

§ 18, стор. 81 - 84

Відкритий урок в 9 Б класі на тему:

«Поділ клітини. мітоз »

Провела: учитель біології

Рудь Наталія Леонідівна

Москва 2009 - 2010 навчальний рік


Мета уроку: Вивчити основні етапи ділення клітини.

Завдання уроку:

  1. Продовжити формування навичок вирішення проблемних питань.
  2. При вирішенні проблем використовувати накопичені знання учнів.
  3. Продовжити формування навичок робіт в групі.

устаткування:

  1. "Чорний ящик".
  2. Таблиця: "Поділ клітини".
  3. Листи ватману або папір формату А-4.
  4. Магніти.
  5. Таблички з новими словами і визначеннями.
  6. Глобус.

Хід уроку.

Проблемна ситуація і актуалізація знань.

Чорний ящик

Вступне слово вчителя: - Увага - чорний ящик. Хлопці вам зараз вам належить дізнатися, що знаходиться в чорному ящику, я вам буду давати підказки. Уважно слухайте. Намагайтеся зрозуміти про що ж ідеться?

  1. Це найбільший органоид клітини.
  2. Це управляє роботою клітини.
  3. Це відповідає за розподіл клітини.
  4. Це можна побачити в мікроскоп.

Молодці! Правильно! Це ядро \u200b\u200bклітини. Що ж знаходиться усередині ядра? Хто з вас знає? Добре підкажу. У перекладі з грецької це означає - кольорове тіло ( "хрому" колір, "сома" - тіло). Це хромосоми. (Слово написане на табличці прикріплюю на дошці магнітами) Яке значення мають хромосоми в клітці? (Слухаємо відповіді учнів) Хромосоми містять спадкову інформацію про клітці і про весь організм в цілому. У класі багато квітів, інформація про папороть знаходиться в хромосомах ядра клітини папороті (в 6 класі не називаємо молекулу ДНК)

А зараз давайте подивимося, як же виглядають хромосоми? (Розгортаю фольгу - Хромосоми зроблені з тонкого дроту, 2 хромосоми закручені в спіраль, 2 цієї статті не закручені). Подивіться хромосоми складаються з тонких ниток. У одних хромосом нитки закручені в спіраль, а в інших ні. Висловіть ваші припущення. Чому хромосоми різні? (Слухаємо висловлювання учнів. Вони можуть бути самі неймовірні).

  • Яким хромосомами легше рухатися? (Показати рух на моделях хромосом) Тонкий не спіраль нитки хромосом заплутуються, а спіраль хромосоми більш маневрені.) Виявляється хромосоми перед поділом закручуються тобто спирализуются, такі хромосоми добре помітні в мікроскоп їм легше пересуватися по клітці під час поділу клітини.

Тема нашого уроку: РОЗПОДІЛ КЛІТИНИ

  • Навіщо клітина ділиться? (Слухаємо і обговорюємо відповіді учнів)
  • Правильно, за рахунок поділу клітин організм росте.
  • Кожен організм складається з клітин. У кожній клітині є ядро. В ядрі є певна кількість хромосом. Після поділу клітини кількість хромосом має залишитися незмінним.
  • Може хтось не згоден з моїм висловленням? Будь ласка, висловлюйте свої думки (слухаємо і обговорюємо відповіді учнів).
  • Як же зберегти кількість хромосом при діленні? Припустимо, що клітина має 4 хромосоми, після поділу нова клітина повинна мати теж 4 хромосоми. Що ж має статися з хромосомами? (Слухаємо і обговорюємо відповіді учнів)
  • Правильно, кількість хромосом подвоюється. (Показую на моделі) Тепер хромосома складається з двох ниток, які називаються хроматидами (слово написане на табличці прикріплюю магнітами до дошки). Завдяки подвоєння хромосом кількість хромосом залишиться колишнім, таким же як до поділу.
  • А тепер ви приступаєте до роботи в групах. Вам треба змоделювати розподіл клітини. На ватмані зарісуете поділ клітин. Під час поділу хромосоми поводяться дуже активно. Вони пересуваються по клітці.
  • Слухайте уважно мою підказку.
  • Отже, підказка перед вами - це географічний глобус. Згадайте такі поняття як екватор і полюси. Це вам допоможе правильно розташувати хромосоми під час поділу.
  • Підказка друга - кожна з утворених при діленні клітин повинна отримати ядро. А для цього ядро \u200b\u200bмає розділитися. І пам'ятайте, поділу передує подвоєння кожної хромосоми.

Завдання для роботи в групах. (Тривалість роботи в групі 10-15 хвилин. У кожній групі клітина з 4 хромосомами)

  1. Замалюйте 4 етапи ділення клітини.
  2. Розмістіть хромосоми з урахуванням підказки.
  3. У вас повинно вийти дві клітини абсолютно схожі на материнську.
  4. Кількість хромосом має бути таке ж, як у материнській.
  5. Кожна клітина повинна мати ядро.

Учитель. Робота в групах закінчилася, давайте подивимося, що ж у вас вийшло. (Клас заслуховує звіти груп про виконану роботу і обговорює) Йде перевірка результатів за підручником В.В. Пасічник. С.23 або за таблицями на дошці. Можна прикріпити таблички з етапами поділу клітини магнітами. Можна використовувати матеріал навчального диска "Лабораторний практикум 6-11 Фрагмент мітозу клітини.)

Конспект уроку: «Поділ клітини. мітоз »

Розробка уроку «Поділ клітини. Мітоз »розрахований на учнів 9 класу з базовим рівнем освіти. У цій методичній розробці застосовані технологія критичного мислення і сінгапурські структури. Матеріал цього уроку вимагає від учнів знання раніше вивченого Урок присвячений вивченню нового матеріалу і його первинного закріплення.

Мета уроку. Створити умови для розвитку творчої і пізнавальної активності учнів на уроці з урахуванням індивідуальних особливостей засобами технології критичного мислення та сінгапурських структур.

завдання:

Основні поняття: життєвий цикл клітини, интерфаза, мітоз, профази, метафаза, анафаза, телофаза, цитокинез, веретено поділу.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Устаткування. Комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація.

Результати уроку.

1. Предметні результати: життєвий цикл клітини, интерфаза, фази мітозу, амитоз.

2. метапредметний: література, хімія.

3. Особистісні: вміння взаємодіяти в групі, парах, особистісна значущість теми для себе.

Привіт, хлопці сьогодні у нас незвичайний урок. До нас приїхали гості-вчителі з усіх шкіл району.

І наш урок мені хотілося б почати словамиГ.Е. Лессінга:

Сперечайтеся, робіть помилки,

і криво, та самі ".

(Готхольд Ефраїм Лессінг) (слайд 1)

Хід уроку

Сьогодні ми продовжуємо роботу над розділом "Розмноження та індивідуальний розвиток організмів". Давайте згадаємо, що ми вивчали на минулому уроці.

1 етап. Актуалізація знань.

1. Що таке розмноження?

2. Які типи розмноження вам відомі? Дайте їм визначення?

3. Перерахуйте приклади безстатевого розмноження? Наведіть приклади.

4. Біологічне значення безстатевого розмноження?

5. Яке розмноження називається статевим?

6. Які статеві клітини вам відомі?

7. Чим гамети відрізняються від соматичних клітин?

8. Що таке запліднення?

9. Що таке зигота?

10. У чому полягає переваги статевого розмноження в порівнянні з безстатевим розмноженням?

В ході роботи проводиться корекція знань. Отже, ви успішно впоралися з питаннями, і ми переходимо до вивчення нового матеріалу.

2 етап. Вивчення нового матеріалу.

Ми продовжуємо вивчення властивостей живого організму.

Назвіть ще раз все властивості живих організмів?

Про який властивості піде мова сьогодні, ви дізнаєтеся із завдання.

Зіставте наступні факти і зробіть висновок, про яке процесі, характерному для клітини, йдеться в цих прикладах:

    якщо наступити на хвіст ящірки, то вона йоговідкидає, але через деякий час хвіст відростає знову;

    клітини шкіри людини оновлюються через 1-2 тижні;

    зріст людини збільшується до 18-23 років;

    в статевому процесі розмноження беруть участь жіночі та чоловічі статеві клітини; (Розподіл клітини) (слайд 2)

- Отже, про яке процесі йде мова?

Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте словосполучення "розподіл клітини"? (Наприклад, розмноження, ядро, хромосоми, зростання).

Як ви думаєте, я вам задала ці питання випадково? Так, дійсно, це пов'язано з темою нашого сьогоднішнього уроку. Яким чином можна сформулювати тему сьогоднішнього уроку? (Учні пропонують різні варіанти). Учитель узагальнює їх варіанти і пропонує тему уроку.

Тема уроку. "Поділ клітини. Мітоз. (Слайд 3)

Що ви хотіли дізнатися на даному уроці? (Висловлювання учнів)

Сьогодні з вами ми розглянемо, що таке життєвий цикл клітини? Мітоз і його біологічну роль.

Завдання уроку:

    Розглянути основні етапи життєвого циклу клітин. Формувати знання про фази мітозу; створити уявлення про амитозе;

    Продовжити формування вмінь аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;

    Розвивати уміння працювати з різними джерелами інформації: текстом підручника, схемами, таблицями, інтернет- ресурсами.

І так, що ж це за процес - мітоз?

Для початку нам треба згадати сучасний стан клітинної теорії.

Як ви вже знаєте, одне з положень клітинної теорії звучить:

Нові клітини можуть виникати
тільки з попередніх клітин. Р. Вірхов

Звідки ми взялися, сусідка? " -

Запитала якось клітина клітину.

Та не почула питання -

Вона ділилася! Йшов ..........! "(Митоз) (Слайд 4, 5)

Структура: «Ей ар гайд» Перш ніж приступити до вивчення нового матеріалу, давайте згадаємо, що вам вже відомо про розподіл клітини. Перед вами лежить додаток №1. Подивіться на затвердження в першій графі і дайте відповідь на них. Висловлювання учнів.

Подивіться відеофрагмент і дайте відповідь на питання другої графи. (Митоз)

1.Узналі ви щось нового про розподіл кліті? (Для зручності процес поділу клітини ділиться на фази, кожна фаза має свою назву)

2.Ізменілось ваша думка після перегляду відеофрагменту?

(Інформація, яка змінила їх думку: термін - мітоз, фази мітозу, процеси йде в клітці і.т.д.)додаток №1

Зараз ми будемо працювати за підручником, у Вас на партах лежать завдання

1 завдання розділ«Клітинний цикл, интерфаза », над нею працюватимуть Д. Різат, М. Женя, С. Арстан.

2 задні розділ"Фази мітозу профази ", Над нею працюють М. Ельсіяра, К. Мірхат, А. Азамат

3 завдання розділ "Фази мітозу метафаза" над нею працюватимуть А. Аріза, М. Нурсултан, К. Аман.

4 завдання розділ "Фази мітозу анафаза ", над нею працюватимуть К. Ельдар, І. Адема, Ш. Раміль.

5 завдання розділ "Фази мітозу телофаза ", над нею працюють Т. Аміра, Р. Увайдат, Д. Мірхат.

6 завдання висновок про біологічне значення мітозу, її готують Д. Іслам, С. Індіра, А. Магомед.

Клітинний цикл включає два етапи: інтерфазу і мітоз. (Слайд 7)

Презентація результатів роботи в групах. Учні вивішують на дошці свої схеми і пояснюють їх. Всі запропоновані схеми, висновки, визначення, записуються в зошит (інформаційні листи)

1. интерфаза . Період підготовки клітини до поділу. Подвоєння ДНК, після якого кожна хромосома складається з ідентичних половинок - хроматид, формування рибосом, органоїдів, синтез АТФ, білків. (Слайд 8)

Мітотичний цикл складається з 4-х фаз: 1.профаза.2. метафаза.3. анафаза. 4. Телофаза. (Слайд 9)

Мітоз

2.ПРОФАЗА - спирализация хромосом (коротшають), ядерна оболонка і ядерце розпадаються, центриоли розходяться до полюсів, і формується веретено поділу. (Слайд 10)

3.МЕТАФАЗА - хромосоми вишиковуються в площині екватора клітини; складаються з двох дочірніх хроматид, з'єднаних центромерой.(Слайд 11)

4.АНАФАЗА - центромери діляться; дочірні хроматиди всіх хромосом одночасно відділяються одна від одної і розходяться до протилежних полюсів клітини.(Слайд 12)

5.ТЕЛООФАЗА - формується оболонка нових ядер; деспирализуются хромосоми і відновлюється ядерце; відбувається поділ клітини - цитокинез (Слайд 13)

6 . значення мітозу (Слайд 14)

Тепер запишемо визначення мітозу.Мітоз- це непрямий поділ клітини.

Физкультминутка (Слайд 15)

Учитель. У вас на партах лежить додаток2: Стаття «Амитоз» Пропоную прочитати текст і зробити в ньому відповідні позначки.

Мітоз - найбільш поширений, але не єдиний тип поділу клітин. Практично у всіх еукаріотичних організмів виявлено так званий прямий поділ ядер, або амитоз. При амитозе ділиться тільки ядро, причому без освіти, тому спадковий матеріал розподіляється випадковим чином. Цитокинез не завжди слід за розподілом ядра, тому в результаті амітозу зазвичай виникають . Амитотическое поділу характерні для клітин, які закінчують розвиток: відмираючих епітеліальних клітин, фолікулярнихклітин яєчників і т. Д. Зустрічається амитоз при патологічних процесах: запаленні, злоякісному рості та ін. Після амітозу клітини не здатні приступити до мітотичного поділу.

для позначок

" V "- вже відомо

"--"- суперечить уявленню

"+" - є цікавим і несподіваним

"?" - не ясно, виникло бажання дізнатися більше.

Учитель. А зараз обговоримо прочитану статтю.

1. Що стало відомо з цієї статті.

2. Який матеріал був для вас новим.

учитель: Вперше амитоз був описаний німецьким біологом Р. Ремак в 1841р., А сам термін амитоз був запропонований гистологом В Флемінгом пізніше в 1882.

також додаткову інформацію про амитозе нам підготували Ельсіяра, Женя і Увайдат, давайте їх послухаємо.

Тепер запишемо визначення амітозу.Амітоз- це прямий поділ клітини.

А в чому подібність і відмінність мітозу і амітозу.

Учитель. А зараз хвилинка психологічного розвантаження. Стадії мітозу легко запам'ятати за допомогою жартівливого вірша, який вам приготували і розкажуть ваші товариші.

Сценічна вистава жартівливого вірша "Життєвий цикл клітини".

Цикл життя клітини - интерфаза і мітоз,

А як він протікає? - це головне питання.

Про це не скажеш адже в двох словах,

Процес життя клітини розглянемо в віршах.

Интерфаза триває довше, ніж сам розподіл,

Дуже швидко відбувається ДНК подвоєння.

Йде біосинтез, активні ферменти.

Клітка зростає, утворює органели і елементи

Потім слід мітотичний поділ,

Фази його легко запам'ятати - і в цьому немає сумніву.

Уважно на них ти подивися.

Кожна фаза як член великої й дружньої родини.

Глава сім'ї - тато (всім ясно відразу),

І перша фраза мітозу -профази.

Зникло ядерце і ядерна оболонка,

Але на цьому рано ще ставити крапку.

Хромосоми коротшають, товщають,

В компактні форми перетворюються.

І потім без зволікання -

З'являються нитки веретена поділу.

Мама - сонечко наше, тепло, доброта.

метафаза - друга фаза мітозу завжди.

Діти для мами рівні без дозатора,

Хромосоми лежать в області екватора

Дочка - Аня в сім'ї - просто принцеса.

анафаза - третя фаза процесу.

Переконатися в цьому ти можеш сам-

Нитки веретена поділу відтягують

хроматиди до різних полюсів.

Синок в родині Толя - ну, як на замовлення

Четверта фаза мітозу -телофаза.

Хромосоми розкручуються, у них вихід один

Знову перетворитися в хроматин.

Після поділу цитоплазми і органоїдів клітини.

З'являються дві чарівні, чудові дітки,

Мають диплоїдний набір дочірні клітини

І в точності схожі на материнську клітину.

Чи зустрічаються в цьому жартівливому вірші терміни, які ми вивчали раннє (ДНК, ядро, цитоплазма, органели клітини)? Таблиця "Клітинна будова".

Закріплення: завдання «Вгадай стадію мітозу» Додаток 3, малюнки зі стадіями мітозу.

Рефлексія. Запишіть в зошитах свою думку:
Чому я повинен запам'ятати значення і фази мітозу.
Кілька думок учитель просити висловити (можна за бажанням)

Зразкові причини:

1.Мітоз є основою розмноження і росту організмів.

2.Мне тепер стало зрозуміло, чому мій організм росте, збільшується в розмірі.

3. Розширити мій кругозір. Цікаво було дізнатися, як все це відбувається.

4.Я можу, пояснити іншим як все це відбувається.

5.Я збираюся, в подальшому продовжити навчання в цій області і ці знання мені обов'язково стануть в нагоді.

Висновок: І в кінці уроку я хотіла б повернутися до висловлення німецького поета Лессінга:Сперечайтеся, робіть помилки,

помиляйтеся, але заради Бога, міркуйте, і хоча

і криво, та самі ".

І хотіла б, щоб ці слова стали девізом кожного нашого уроку.

Сенс цих слів у тому, що на все треба мати свою думку, а думку народжується в роздумах, користі буде більше для твого розвитку, ніж якщо хтось щось зробить за тебе

3.Домашнее завдання: вивчити параграф 14, письмово відповісти на питання: чим відрізняється мітоз у рослин і тварин?

Творче завдання для сильних учнів: підготувати повідомлення, використовуючи ресурси мережі Інтернет, про причини порушень протікання процесу мітозу.

Урок завершено. Відмінного дня! Я була, рада зустрінеться з вами!


Тема: "Поділ клітини. Мітоз"
Мета уроку:Формування знань про механізми клітинного ділення (митозе) і його біологічної ролі.Раскритіе особливостей протікання кожної фази мітоза.Закрепленіе знайомих понять з даної теми і формування нових, засвоєння термінології; формування інтересу до предмета, формування інтересу до предмету, розвиток комунікативних якостей учащіхся.Развітіе творчих здібностей, Розширення кругозору учнів.
Обладнання: Таблиця «Мітоз», електронний посібник «Поділ клітини. Мітоз ».
Хід уроку.
I.Організаціонний момент.слайд 1-5У момент народження дитина важить в середньому 3 - 3,5 кг і має зріст около50 см, дитинча бурого ведмедя, чиї батьки досягають ваги 200 кг і більше, важить не більше 500 г, а крихітний кенгуренок - менше 1 грамма.Із сірого непоказного пташеня виростає прекрасний лебідь, верткий пуголовок перетворюється в ступеневу жабу, а з посадженого біля будинку жолудя виростає величезний дуб, який через сотню років радує своєю красою нові покоління людей.Все ці зміни можливі завдяки здатності організмів до зростання і развітію.В їх основі лежить здатність клітини до поділу і спеціалізаціі.Как відбувається процес ділення клітин? чи однакова тривалість життя різних типів клітин в багатоклітинних організмі? Яке значення має поділ клітин? Ось далеко не повний перелік питань, на які нам сьогодні належить дати відповідь. слайд 6-8Тема уроку: Поділ клітини. Мітоз. Розмноження - найважливіша функція живих організмів, які забезпечують збереження видів в ряду поколінь. До розмноження здатні все без винятку живі організми - від бактерій до млекопітающіх.В зв'язку з диференціюванням, тобто поділом на різні типи, клітини багатоклітинного організму мають неоднакову тривалість жізні.Нервние клітини перестають ділитися ще під час внутрішньоутробного розвитку. Одного разу виникнувши, більше не діляться клітини, що утворюють поперечно - смугасті м'язові тканини у тварин і запасають тканини у растеній.Ежедневно гине близько 70 млрд клітин кишкового епітелію і 2 млрд еритроцитів. Тривалість життя клітин кишкового епітелію 1 - 2 дні.
II.Тема уроку: Поділ клітини. Мітоз.
Cлайд12-13Мітоз (від грецького mitos - нитка) - непрямий поділ клітини, найбільш поширений спосіб відтворення клітин, що забезпечує тотожне розподіл генетичного матеріалу між дочірніми клітинами спадкоємність хромосом у ряді клітинних поколінь. Є найпоширенішим способом ділення клітин. Він забезпечує рівномірну передачу спадкової інформації материнської клітини двом дочернім.Іменно завдяки цьому виду клітинного ділення утворюються практично всі клітини багатоклітинного організму. Крім того, завдяки мітотичного поділу, відбувається безстатеве розмноження організмів, (а у вищих рослин і статеві клітини, гамети, утворюються в результаті мітозу!). Вперше мітоз у рослин спостерігав І.Д.Чістяков в 1874 р Детально процес був описаний ньому. ботаніком Е.Страсбургером (1877) і ньому. зоологом В.Флемінгом (1882) Бесіда за слайду15-17
Бесіда по слайду № 18-20Період життя клітини від моменту її виникнення в процесі ділення до загибелі або кінця наступного розподілу називається життєвим ціклом.Продолжітельность життєвого циклу у різних клітин дуже сильно різниться (у амеби - 36 годин, а бактерії можуть ділитися кожні 20 хвилин).
Бесіда по слайду №21 Мітотичний цикл - сукупність послідовних і взаємопов'язаних процесів в період підготовки клітини до поділу, а також протягом усього мітоза.Мітотіческій цикл складається з інтерфази і мітозу. Тривалість митотического циклу у різних організмів сильно варіює. Безпосередньо на поділ клітин йде зазвичай 1-3 ч, тобто основну частину життя клітина знаходиться в інтерфазі.
інтерфазою називають проміжок між двома клітинними деленіямі.Продолжітельность інтерфази, як правило, становить до 90% всього клітинного цікла.Інтерфаза складається з трьох періодів: пресинтетичний, або G1; синтетичний, або S; постсинтетичний, або G2.Начальний відрізок інтерфази - пресинтетичний період (2n2с, де n - кількість хромосом, з - кількість ДНК), період зростання, що починається безпосередньо після мітозу. синтетичний період за тривалістю дуже різний: від декількох хвилин у бактерій до 6-12 год в клітинах ссавців. Під час синтетичного періоду відбувається найголовніша подія інтерфази - подвоєння молекул ДНК. Кожна хромосома стає двухроматідной, а число хромосом не змінюється (2n4с). постсинтетичний період. Забезпечує підготовку клітини до поділу і також характеризується інтенсивними процесами синтезу білків, що входять до складу хромосом; синтезуються ферменти і енергетичні речовини, необхідні для забезпечення процесу поділу клітини.
мітоз. Для зручності вивчення що відбуваються під час ділення подій мітоз поділяють на чотири стадії: профазу, метафазу, анафазу, телофазу. слайд 22профаза(2n4с). В результаті спирализации хромосоми ущільнюються, коротшають. У пізній профазі добре видно, що кожна хромосома складається з двох хроматид, з'єднаних центромерой. Хромосоми починають пересуватися до клітинного екватора. Формується веретено ділення, ядерна оболонка зникає, і хромосоми вільно розташовуються в цитоплазмі. Ядро зазвичай зникає трохи раніше. слайд 23метафаза(2n4с). Хромосоми шикуються в площині екватора, утворюючи так звану метафазну пластинку. Центромери хромосом лежать строго в площині екватора. Нитки веретена прикріплюються до Центромера хромосом, деякі нитки проходять від полюса до полюса клітини, не прикріплений до хромосом. слайд 24анафаза(4n4с). Починається з розподілу центромер всіх хромосом, в результаті чого хроматиди перетворюються в дві абсолютно відокремлені, самостійні дочірні хромосоми. Потім дочірні хромосоми починають розходитися до полюсів клітини. слайд 25телофаза(2n2с). Хромосоми концентруються на полюсах клітини і деспирализуются. Веретено поділу руйнується. Навколо хромосом формується оболонка ядер дочірніх клітин, потім відбувається розподіл цитоплазми клітини (або цитокинез). слайд 26При розподілі тварин клітин на їх поверхні в площині екватора з'являється борозна, яка, поступово заглиблюючись, розділяє материнську клітину на дві дочірні. У рослин поділ відбувається шляхом утворення так званої клітинної пластинки, що розділяє цитоплазму. Вона виникає в екваторіальній області веретена, а потім зростає на всі боки, досягаючи клітинної стінки.

Біологічне значення мітоза.Слайди 27- 311. В результаті мітозу утворюються дві дочірні клітини, що містять стільки ж хромосом, скільки їх було в материнській клітині, тобто утворюються клітини, ідентичні родітельской.2. У нормальних умовах ніяких змін генетичної інформації не відбувається, тому мітотичний поділ підтримує генетичну стабільність клеткі.3. Мітоз лежить в основі роста4. Мітоз лежить в основі вегетативного размноженія.5. Завдяки митозу здійснюються процеси регенерації і заміни відмерлих клітин.
Висновок. слайд 32

    В основі розмноження і індивідуального розвитку організмів лежить розподіл клітин мітоз. Перед поділом відбувається интерфаза, головною подією якої є редуплікація ДНК. Мітоз складається з 4 фаз: профази, метафази, анафази, телофази. У процесі мітозу відбувається точне і рівномірний розподіл хромосомного матеріалу між дочірніми клітинами. Завдяки митозу спостерігається генетична стабільність видів.
Ш.Закрепленіе1. Перегляд анімації «Мітоз» 2.Просмотр відео матеріалу Митоз в клітинах рослин і тварин